Loovuskohvik

Loovusretsept õpihimulisele loovuskokale

Viljandis toimunud JCI Fresh-Upi jaoks loodud loovuskoolitusel kirjutasime õpihimulistele loovuskokkadele välja loovusretsepti, mida siinkohal jagame rõõmsasti ka Sinuga. Siin on mõned mõtted, mis aitavad Sul iga päevaga natukene loovamaks muutuda ning kiiremini ja lihtsamini uute ja uudsete ideede ja lahendusteni jõuda:

Loovus armastab koostööd!

Leia endale võimalusi vahetada ideid teiste inimestega. Kui eriliselt head tulemust tahad, siis suhtle inimestega, kes mõtlevad Sinust erinevalt! Erinevaid, mõnikord pealtnäha lausa seosetuid ideid kombineerides võid jõuda millegi hoopis uue ja originaalsema jälile. Isegi väike vaidlus ei tee paha, sest see sunnib Sul enda seest üha paremaid argumente leidma ning ka ise oma seisukohti „auditeerima“ ja läbi mõtlema.

Ideede – eriti veel erakordsete ideede – nimel tuleb tööd teha!

Ideedel on kalduvus kohale ilmuda siis, kui neid pingsalt otsitakse ja oodatakse. Head ideed jõuavad uudishimulike inimesteni, kes on kogu hingest pühendunud uute võimaluste, vastuste ja vaatenurkade leidmisele. Samas oled kindlasti märganud, et mõnikord jõuab suurepärane idee kohale just sel hetkel, kui otsimise lõpetad? Tea, et see AHHAAAA! ei tulnud mitte tühjast kohast – eelnev otsimis- ja mõtlemisprotsess lõi idee tärkamiseks soodsa pinnase ja andis ideele selge suuna.

Esimene idee ei ole alati kõige parem ja õigem – see on lihtsalt kõige kergemini kättesaadav!

Selleks, et enda seest see kõige-kõigem idee kätte saada, avasta edasi! Küsi endalt, missuguseid võimalusi veel on? Missuguseid võimalusi teistel on? Missugused võimalused oleksid siis, kui kõik ressursid oleksid piiramatud ja kõik oleks võimalik?

Esita iseendale ja teistele küsimusi!

Sea olemasolevat kahtluse alla! Kas just peab seda asja niimoodi tegema? Kas peab üldse just SEDA tegema? Missugused võimalused veel on? Kuidas härra X või proua Y seda küsimust lahendaksid? Eriline loovuse ergutaja on küsimus „KUIDAS?“. „MIKS?“ on ka väga hea, ent eeldab küsimise tarkust: uudishimulik MIKS ärgitab suurepäraselt vastuseid otsima, kuid nõudlik ja kriitiline MIKS võib tekitada tunde, et teise inimese arvamus on vale või vähemalt mitte kuigi ootuspärane. Niisiis, harjuta oskuslike ja nutikate küsimuste küsimist!

Võta riske ja õpi eksima!

Kuidas muidu saad teada, mis väljaspool Sinu „kasti toimub“? Ka alguses täiesti ebareaalsetest ja ebanormaalsetest lahendustest võib välja kooruda midagi sellist, mida Sul just vaja oligi! Järgmine kord, kui Sul plahvatab mõni loov idee, torma seda kohe ellu viima – jäta SWOT ja muud analüüsimeetodid mõneks järgmiseks korraks.

Toeta end ümbritsevate kaaslaste loovust!

Üks suuremaid asju, mida saad teha, on toetada (vähemalt mitte takistada!) teiste inimeste loovuslendu. Aga kui Sa tingimata tahad katsetada, siis parimad loovuspidurid on „Me oleme alati nii teinud.“, „See ei ole võimalik. Punkt.“, „Mulle see idee ei meeldi.“, „See on päris hea idee, AGA … (ja sellele järgneb 7 põhjendust, miks see idee tegelikult nii hea ei olegi).“ Pidurid saad uuesti maha võtta, kui lased inimestel katsetada, vigu teha ning tunned teiste loodud ideede vastu siirast huvi. Ja väldid pidureid ning tuima kriitikat.

Loo ja tunne loomeprotsessist rõõmu!

Et see tark ja ratsionaalne ajupoolkera kogu võimu enda käes ei hoiaks ja kogu elu ei dikteeriks, siis anna jõudu ka paremale ajupoolkerale. Joonista, laula, tantsi, lase oma kujutlusvõimel lennata, unista, mängi trummi, vooli, kleebi – mida iganes sellist, mis Sind hästi tundma paneb! Lisaks sellele, et see kõik on lihtsalt FUN, aitab see kaht ajupoolkera tasakaalustada ning selle tulemusena märkad peagi, et ideed ja lahendused jõuavad Sinuni kergemini ja kiiremini.

Ja lõpetuseks: see retsept toimib hästi vaid siis, kui Sul on vähemalt 10 osa innustust ja 8 osa pealehakkamist neid komponente ka PÄRISELT katsetada ja treenida.

Soovitame Sul igal esmaspäeval alustada ühe komponendi teadliku ja järjepideva jälgimise ja treenimisega ning igal järgneval nädalal võtta juurde uus komponent. Nii tunned juba õige varsti, kuidas loovus uksest ja aknast sisse voolab ning suurepärased ideed Sinuni jõuavad.

cooking-creativity

HEAD ISU!


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.
  •  
  •  
  •