Loovuskohvik

Etiketi “apsu” puhul säilita rahu ja kasuta huumorit

Mis juhtub, kui me ei tunne etiketireegleid või kui eksime mingis olulises reeglis? Tegelikult ju ei midagi hullu, elu läheb edasi. Etiketi “apsudest” kirjutab Loovuskohviku etiketi- ja suhtlemiskoolitaja Inge Ojakäär.

Igas kultuuris on omad tavad ja kombed – kuidas on käituda kena, sobilik, väärikas. Haritud inimene tahab olla ju ka kena ja väärikas. Kui aga kogemata juhtub mingi „aps“ etiketis, mida siis teha?
Hetkesituatsioonis säilitada rahu. Võimendada olukorda pole mõtet ja juhtunu pärast alarmi lüüa.

Mõned näited „apsudest“:

  • Kui ühel kenal vastuvõtul juhtusid olema kolm daami täpselt ühtemoodi kostüümides, siis mõnel teisel puhu oleks keegi daamidest ehk peolt lahkunud. Nemad aga lahendasid olukorra huumori ja situatsioonist üleolekuga – just nimelt seisid üksteise läheduses ja nautisid, kuidas teised reageerivad.
  • Ühel teisel vastuvõtul aga kukkus kelneril kandik koos šampanjapokaalidega põrandale ja ta hüüdis sellepeale: „Elagu pruutpaar!“ Kuigi tegu ei  olnud pulmadega. Nalja oli palju.
  • Külalised hakkasid nalja heitma olematu pruutpaari üle ja kelner sai märkamatult äparduse likvideerida.
  • Üks kõrge ametnik ulatas diplomaatilisel vastuvõtul oma visiitkaardi diplomaadi abikaasale – daamile. See tähendaks justkui kohtamisele kutsumist. Hiljem oli vaja väheke selgitusi anda.
  • Ikka on juhtunud, et võõrkeelsetel kutsetel on nime ees pöördumistiitel valesti – härral „Mrs“ või daamil „Sir“ – nimedest ju vahel raske aru saada. Sel puhul tuleks küll märku anda.

Nii-et rahu, enesekindlust, head huumorimeelt ja õigel ajal vajalikud selgitused ning etiketi “apsudest“ saavad mõnusad etiketi „ampsud“.

Artikkel ilmus sekretär.ee portaalis.


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.
  •  
  •  
  •