Loovuskohvik

Õnneliku perekonna saladused

Robin S. Sharma on oma raamatus “Perekonna tarkused mungalt, kes müüs maha oma ferrari” toonud välja väärtuslikud tõed, mida on endale hea aegajalt meelde tuletada.

“Elu väikesed rõõmud, nagu lapse naer või kaunis päikeseloojang, on kõige tähtsamad.”

Sinu lapsed on Su elu suurim õnnistus. Nad on ainult lühikesest aega väikesed. Aseta nad esikohale ning Su elu saab tiivad.

Võta oma peret kui oma isiklikku kogukonda ning isikliku rahuldustunde allikat. Läbi oma perekonna omandad Sa parema arusaamise iseendast, mõistad ja tead rohkem. Sa kasvad inimesena, arendad välja oma sisemise jõu. Juhtimine elus saab alguse juhtimisest kodus.

“Parim kingitus lastele on Sinu aeg! Peale kvaliteetaja on järgmine parim kink Su lastele hea eeskuju.”

Loo oma kodust rahusadam

Tee oma kodust rahusadam. Meie kärarikkas kiirustavas maailmas hoolitseb hea perekonna juht selle eest, et kodust saaks perele pelgupaik.

Hoolitse, et alati on kodus värske õhk ja lilled. Loo oma kodu võimalikult kauniks, arenda ilutunnet.

Korralda nii, et õhtul oleks pereringis ka vaikset aega. Kodu, kus pidevalt mängivad televiisor või raadio ei saa olla perele rahu oaasiks.

Üks väga tore perekondlik rituaal on igapäevane ühine eine, kus pere naudib üksteise seltskonda. Kasutage seda püha aega selleks, et küsida, kuidas kellegi päev läks ja mida iga pereliige täna õppis.

“Kokku jääb see pere kes koos mängib.”

Korraldage regulaarselt perekondlik naljaõhtu (mängige naljakaid mänge, rääkige naljalugusid…). Ära kunagi kaota huumorimeelt – nali on parim viis inimeste ühendamiseks ja inimsuhete parandamiseks! Õpi asju naljaga võtma.

Kujunda oma lapsest JUHT

Selle asemel, et lapsega riielda, kujunda temast juhti. Hakake lapsi oma tingimusteta armastuse kaudu kujundama ja suunama kui tulevasi juhte. Riidlemise asemel kasvata neist suurvaime – selleks on nad siia sündinud.

Ära laida, vaid kiida, sest kiitust pälvinud tegu korratakse. Siiras kiitus on inimsüdame jaoks üks parimaid innustajaid!

Märka ja täna.

Pea meeles, et viga on ainult siis viga, kui Sa teed seda teist korda. Esimesel korral on see lihtsalt õppimise kogemus ja arenguks vajalik samm. Laitmise asemel küsi: “Mida Sa sellest õppisid?”

Ära kunagi kasuta negatiivseid hukkamõistvaid sõnu. Laste hukkamõist surub nad maad ligi, kustutades kogu selle erilise tule, mis neist kiirgab.

Inimesed ei järgne Sulle, kui nad Sind ei usalda. Lapsevanemana on Su kohus eelkõige luua enda vastu usaldus. Iga õnneliku perekonna elu nurgakiviks on usaldus. Selleks pea alati kinni antud lubadustest – nii teistele kui ISEENDALE antud lubadustest.

Kui Sa ei pea kinni endale antud lubadustest (nt trenni, toitumise, enda eest hoolitsemise jne) kohta, siis hakkab eneseusaldus järk-järgult kaduma. Lõpuks kaotad lugupidamise enda vastu.

“Vanemate antud lubadused on laste jaoks terve maailm. Kui Sa neid murrad, siis murrad nende südame.”

Kui pead perele antud lubadustest kinni, hakkavad nad Sind tõeliselt kuulama ja Sind sügavalt austama. Ole fanaatiliselt aus ja räägi oma tõde.

“Kohtle inimesi nii, nagu nad juba oleksid sellised nagu peaksid, ning aita neil saada selliseks, nagu nad võimelised on.” (Goethe)

Keskendu oma lapse tugevustele, mitte nõrkustele

Sinu kui perekonnajuhi üks olulisemaid ülesandeid on suunata oma lapsi nii, et nad mõistaksid oma põhilisi andeid – neid, mida targad mehed nimetavad inimese “erilisteks jõududeks” ja “tõeliseks kutsumuseks”. Ja seejärel inspireeri neid, et nad õhutaksid oma sädet niikaua, kuni sellest saab võimas kõikevalgustav leek.

“Kui Sa leiad üles selle punkti, kus kohtuvad Sinu talent ja Universumi vajadused, siis oled Sa leidnud just selle koha, kuhu Jumal Sind panna tahtis!” (Albert Schweitzer)

Lapsi tuleb innustada, et nad oleksid parimad, kes nad olla suudavad. Et nad kasutaksid ära oma parimad anded ja elaksid enda jaoks parimat võimalikku elu. Just nii täidad Sa oma ülesande lapsevanemana.

Kui olete anded kindlaks teinud, siis aidake lastel nendest teadlikuks saada, nii et nad mõistaksid ka ise, mis teeb nad eriliseks. Sealt edasi tuleb neil tegeleda nende annete teadliku arendamisega, et nad saaks õitsele puhkeda.

“Imelise elu saladus peitub iseenda tundmaõppimises, oma annete avastamises ja mõistmises, kes me inimesena üldse oleme. Kui oleme saavutanud selle olulise teadmise, siis saame asuda oma kohale maailmas, tegeleda nende heade asjadega, milleks oleme sündinud.”

 Õpeta lapsi järgima seda, mida nende südame pühapaik neile salakesi sosistab.

Loo kodune õppimiskultuur

Kui tahad, et lastele meeldiks õppida, lülita telekas välja ja loe igal õhtul tunnike. Tuues koju häid raamatuid ning leides aega neid lugeda kasvõi 15 minutit, saadad Sa lastele võimsa sõnumi – lugemine on oluline. Loo igaõhtune lugemisrituaal. Üks kauneimaid kinke, mida vanem saab lapsele anda on armastus heade raamatute vastu. Õpeta lapsi häid raamatuid avastama ning loo neile raamatukogu maailma parimate raamatutega.

Tee õppimine lõbusaks. Muuda kodu ideede mänguväljakuks, kus lapsed innukalt õpivad. Sinu kohustus vanemana on äratada lastes suur uudishimu. Arenda kodus välja õppimiskultuur.

“Parim viis motiveerida lapsi saama täiskasvanuna selliseks, nagu me soovime, on ise saada sellisteks täiskasvanuteks.”

Looge perekonna tuleviku leping. Visualiseerige ideaalset pereelu – pange see kirja või looge visioonipilt väljalõigatud piltidest. Rääkige sellest ja arendage seda.

Alusta iseendast

Et olla suurepärane vanem, peab Sinust saama suurepärane inimene. Peame pidevalt tahtma muuta oma elu imeliseks. Selliseks, mis oleks imedest tulvil.

Kui Sa oma pingelisest päevakavast pühendad iga päev väikese tüki enese uuendamisele ja arendamisele, järgnevad positiivsed muutused igal alal.

Enne kui aitad teisi, pead ennast aitama. Et olla parem lapsevanem, pead olema parem inimene. Et oma perekonda hästi juhtida, pead kõigepealt ennast hästi juhtima. Igasugune teiste juhtimine algab iseenda juhtimisest.

Elu üks olulisemaid valikuid on – kas kiruda pimedust või olla see, kes süütab küünla? Olla oma kodu juht, tähendab olla oma kodu valguseks.

Püüa kogu hingest koguda nii palju õnnelikke perehetki kui võimalik.

Ole valguskiir, valgusta oma laste teed. Valgusta oma kaaslase elu. Ja valgusta seda maailma, et ta oleks parem, targem, rahulikum.


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.