“Julgus on vastuseis hirmule – hirmu valitsemine, mitte hirmu puudumine” (Mark Twain)
Erinevus enesekindlate ja vähem enesekindlate inimeste vahel ei seisne mitte selles kui palju ärevust või hirmu nad tunnevad ja taluvad, vaid selles, kuidas enesekindlad inimesed nendele vaatamata olukorraga toime tulevad.
Enesekindlus on justkui mõttemäng. Sa oled see, mida mõtled. Enesekindlad inimesed usuvad iseendasse ja tänu sellele saavutavad nad palju.
Saad enesekindlust kiirelt parandada, muutes teadlikult seda, kuidas sa iseendast ja maailmast mõtled.
“Ükskõik kas mõtled, et suudad või ei suuda, mõlemal juhul on sul õigus” (Henry Ford)
Enesekindlus on võime tegutseda ratsionaalselt ja efektiivselt olenemata sellest, kui väljakutsuv see hetkel ka ei tundu. See tähendab tegutsemist ja kontrolli saavutamist oma tegude, mõtete ja tunnete üle.
“Kui sa kahtled oma võimus, annad sa võimu oma kahtlusele”
Enesekindlus tähendab teha seda, mis sul on tarvis teha praegu, et saavutada oma eesmärke kaugemas tulevikus, isegi kui see, mida sa praegu pead tegema, võib tunduda ajutiselt ebameeldiv.
Enesekindlaks saada tähendab õppida, kuidas nende tunnetega toime tulla, selleks, et jõuda oma pikemaajaliste eesmärkideni.
Mida enam heidad sa end situatsioonidesse, mis sind hirmutavad, seda tõenäolisem on, et hakkad neid nautima.
Hea on pidada meeles, et tunded ei ole veel tegelikkus, mured on vaid meie enda mõistuse vingerpuss ja need tunded ei tapa. Positiivne mõtlemine aitab ka tundeid positiivseks muuta ja seeläbi tunda end õnnelikuma ja enesekindlamana. See käivitab nö. eduspiraali.
Enesekindla elu 7 sfääriks on: füüsiline heaolu (füüsiline tervis, vorm, toitumine, energilisus ja heaolu); intiimelu (suhe kaaslase, abikaasa, kallimaga); pereelu (suhted lähedastega: õed-vennad, vanemad, lapsed); sotsiaalne elu (suhted sõpradega, uute kontaktide loomine); tööelu(rahulolu tööga); finantselu (oskus rahaasjadega toime tulla, turvatunne seoses finantsteemadega) ja eesmärgitaju (tähendus ja eesmärk oma elul ja tegevustel).
Enesekindluse pusle 6 elementi:
- Sinu mõtteviis ja tõekspidamised. Enesekindlatel inimestel on positiivsed tõekspidamised ning nad on optimistlikud olukordade suhtes, millega kokku puutuvad. Saad treenida oma mõistust looma positiivseid, konstruktiivseid tõekspidamisi ning jõulist kindlustunnet.
- Sinu eesmärgid. Enesekindlatel inimestel on eesmärgid – nad teavad, mida nad elus saavutada tahavad. Nad teavad millal tõsist tööd teha ja millal oma energiat säästa, et oma eesmärkideni jõuda. Inimestel, kellele eesmärke pole, on kalduvus sihitult kulgeda ja lubada olukorral oma enesekindlust õõnestada.
- Sinu käitumine. Tee, mõtle, tunneta tsükkel ütleb meile, et kui sa enesekindlalt käitud, aitad sa endal mõelda ja tunda palju enesekindlamalt.
- Sinu elastsus. Enesekindlad inimesed kosuvad ebaedust ja tagasilükkamisest, vastuseisust ja kriitikast. Isegi kui sa ei saa alati kontrollida sinuga juhtuvat, saad sa alati kontrollida seda, kuidas sa otsustad reageerida.
- Sinu ressursid. Enesekindlad inimesed kasutavad ära igasuguseid ressursse oma enesekindluse arendamiseks ja säilitamiseks. Nad ammutavad jõudu teiste inimeste toetusest, oma keskkonnast ja rituaalidest, et end hästi tunda.
- Sinu viisid edasi liikuda. Enesekindluse kasvatamine on maraton, mitte sprint.
Inimesed on palju edukamad ja enesekindlamad, kui nad keskenduvad oma tugevatele külgedele, selle asemel, et leierdada oma nõrkusi.
Mõned head tehnikad enesekindluse kasvatamiseks:
- Enesekindlust aitavad ergutada suutlikkust kinnitavad mõtted. Kirjuta paberile need, mis sulle antud hetkel kõige olulisemad on ja korda neid regulaarselt (“Lase käia, sa suudad seda!” ; “Jää endale kindlaks!” ; “Ma olen seda varem teinud ja võin uuesti teha!”; “Ma saan hakkama kõigega, millele keskendun!”).
- Ole enda parim sõber. Kui märkad oma peas end vähendavaid mõtteid, siis kujutle mida sa ütleksid selles situatsioonis oma heale sõbrale. Kindlasti ei oleks sa oma sõbra vastu nii karm, kui iseenda vastu praegu oma mõtetes.
- Arenda optimismitunnet. Suuna oma kogemus läbi positiivsete läätsede ja keskendu seeläbi elu jaatavatele kõrghetkedele. Kirjuta igal õhtul üles 3 asja, mille eest tänulik oled (nt. päeva jooksul toimunud sündmused, enda iseloomujooned, suhted vms., mis sulle rõõmu teeb). Lisaks märgi nende asjade juurde miks see juhtus ehk kuidas sina aitasid seda positiivset enda elus esile kutsuda.
- Edu visualiseerimine. Sportlased on aastakümneid kasutanud kujutlusvõimet oma suutlikkuse tõstmiseks. Kujutle piltlikult ette, mida tahad juhtumas näha, tunneta end edu saavutamas ja kuidas kõik suurepäraselt välja tuleb. Ja nii on väga palju suurem tõenäosus, et kõik laheneb ka reaalses elus selliselt, sest oled enda enesekindlust selles situatsioonis juba kasvatanud.
- Sea eesmärgid, loo visioon. Kui sa ei sea endale eesmärke, siis võid lõpetada sihitult triivimas ja oma energiat 20 erinevas suunas pritsimas, jõudmata mitte kusagile. Endale eesmärke seades saad sa määrata kindla suuna, teha plaane ja tegutseda. Enesekindlad inimesed ei vaata lihtsalt, kuidas tulevik nende ees lahti rullub – nad määravad selle käigu ise.
- Tee kindlaks oma väärtushinnangud. Sinu visioon peegeldab peamiselt seda, mida sa tahaksid saavutada. Sinu väärtushinnangud aga määravad, mida sa tahad või ei taha teha, kuidas sa käituksid või ei käituks, et seda saavutada. Sinu teerada enesekindlama ja terviklikuma elu poole algab oma pikaajalise visiooni ja südamelähedaste väärtuste üle mõtlemisest.
- Leia üles oma jõuallikad ja kasuta neid. Sinu jõuallikateks võivad olla positiivsed sõbrad, kes su meeleolu aitavad tõsta; spordi tegemine; looduses viibimine; hea muusika kuulamine vms. Loo endale võimalusi meelepärasteks tegevusteks, sellega annad endale sõnumi, et hoolid oma heaolust ja õnnest.
Haara härjal sarvist ja edusammud on kindlustatud. Kui sa valid midagi, mida sa tegelikult ei naudi, siis saad vähemalt teada, mis sulle ei meeldi. Kui teed vea, siis saad vähemalt teada, mis ei toimi. Tegutsema hakkamine informeerib sind sageli sellest, milline peaks olema sinu järgmine samm.
Mida varem sa midagi oma olukorra parandamiseks ette võtad, seda varem tunned sa end paremini iseenda suhtes.
Toeta oma püüdlusi ja õnnitle end oma edusammude eest!
* Põhineb Rob Yeungi raamatul “Enesekindlus. Kunst saada seda, mida sa tahad.” (Tänapäev 2010)