Loovuskohvik

Vabasta loovuspidurid ja naudi teekonda!

Kas Sul on vahel tunne, et tahaksid väga teha ja luua, aga justkui midagi takistab suuri tegusid ja vägevaid visioone realiseerimast?

Võib olla on asi selles, et lisaks gaasipedaalile hoiad all ka piduripedaali?

Uurime lähemalt kuidas tunda ära loovuspidureid, mil moel jalga piduripedaalilt kergitada ja tagada endale inspireeriv loovusteekond.

Loovuspidur nr 1:

Üks olulisemaid asju, mis kipub loovust pidurdama on loovuse kohta loodud müütide kogu. Nii usuvad paljud inimesed siiani, et nad ei ole loovad ja pole lootustki endas loovat meelt äratada. See aga ei ole tõsi.
Loovus ei ole valitud inimeste privileeg või superandekate imevõime, loovus on meis kõigis ja me kasutame seda väga tihti ka endale märkamatult. Iga ettetuleva probleemi lahendamine nõuab meilt loovat meelt; töös ja eraelus esilekerkivatele küsimustele vastuste leidmine käivitab meie loovuse ja lisaks muidugi erinevad igapäevased toimetused.

Loovus ei tähenda ainult ilusa pildi maalimist. Loovus on killuke meie mõtetes ja tegudes, mis ei järgi harjumuspärast rada, vaid valib veidi uue viisi eneseväljendamiseks ja asjade lahendamiseks.

Nii kui Sa teed valiku teha midagi pisut teistmoodi või harjumuspärasest raamist väljas, käivitub Sinu loov meel.

Seega saad oma loovust ergutada iga uue, veidi raamist väljas ettevõtmisega, kasvõi valides uue tee tööleminekuks, improviseerides toidutegemisel, kandes mõlemas jalas erinevat värvi sokki vms.

Usu, et Sa oled tõeliselt loov ja suudad leida geniaalseid uudseid lahendusi, eksperimenteeri ja mängi võimalustega! 

Loovuspidur nr 2:

Nii tihti vajutab meie ettevõtmistel piduripedaali põhja meie sisemine kriitik, kes hakkab kahtluse alla seadma kõike mida teeme. See on meie sisemine hirm ebaõnnestumise ees.

Meie sisemise kriitiku arvates oleks palju turvalisem mitte midagi teha, sest siis ei saa me ka ebaõnnestuda. Aga mõtle kui palju väärtuslikke avastusi ja kogemusi oleks siis jäänud olemata, kui palju eneseteostusest saadud rõõmu, põnevaid kohtumisi ja sisemist kasvamist.

Mõned sisemise kriitiku lemmiklaused võivad olla: “Ära nii tee, siis võid rumal välja näha!”; “Ära tee vigu!”; “See pole piisavalt hea!”; “Mul ei ole piisavalt teadmiseid ja kogemusi!”; “Mõtle praktiliselt!”; “See ei ole täiuslik, Sa ei ole täiuslik!” jne.

Sellistel hetkedel, kus sisemine kriitik sisedialoogi alustab, on hea tuletada endale meelde kõiki saavutusi ja eneseteostuse vilju, mis just tänu ettevõtlikkusele ja elule “Jah!” ütlemisele Sinu ellu on tulnud.

Ebaõnnestumisi ei eksisteeri, on vaid õpikogemused ja nii ei ole kunagi ka võimalik tegelikult läbi kukkuda.

Sisenda endale, et usaldad ennast ja väärtustad iga kogemust, sest see on õppimiseks ja arenemiseks oluline. Väärtusta oma andeid ja julge neid rakendada, sest nii hoiad loovenergia voolamises.

Loovuspidur nr 3:

Vahel jääme kinni ühe õige vastuse otsimisse. Jahtides seda ideaalset lahendust, mis kõik korda teeb. Ja tihti kipume seda otsima ikka samal harjumuspärasel viisil.

Loovuslennult võib see lähenemine aga kõvasti hoogu maha võtta, sest tegelikult võib eksisteerida palju erinevaid lahendusi.

Ja paljud kõige olulisemad küsimused on hoopis lahtiste otsadega!

Me võime otsida mingile probleemile seda õiget lahendust, aga kõik muutub nii kiiresti, et see lahendus võib juba homme iganenud tunduda.

Lahenduste ja vastuste leidmisel on hea keskenduda hetkele ja olla valmis paindlikult vajadusel uusi vastuseid otsima. Hea on võtta probleemi lahendamist kui teekonda, jälgida teetähiseid ja sel moel samm-sammult edasi minna.

Nii ei pane pinge ühe õige tulemuse leidmisest meie loovust lukku ja saame rohkem eksperimenteerida ja kulgeda ning olla kordi edukamad.

Loovuspidur nr 4:

Võistlemine ja võrdlemine pidurdab meie loovusprotsessi. Igaüks meist on ainulaadne ja omab just talle erilisi andeid, seetõttu on võistlemine ja võrdlemine illusioonid. Kui kõigil on oma eriline potentsiaal, siis on edasiviiv teha koostööd, täiendada üksteist oma erilisusega, ideedega, kogemustega.

Võrdlemine tekitab teiste suhtes kas üleoleku tunde või alaväärsustunde, see ei vii meid edasi. Tõeline väärtus on see, kui suudame näha endas seda erilisust, millega saame oma tegevuste läbi väärtust luua ja märgata seda ka teistes.

Kui kohtud välise kriitikaga, siis tunneta, kas see on konstruktiivne ja aitab Sul edasi liikuda või on see emotsioonide baasil antud ja ei oma Sulle edasiaitavat mõju. Kui tegu on mittekonstruktiivse kriitikaga, siis ära lase sel end mõjutada.

Jätka usaldavalt oma tee käimist ja enda eriliste annete ja potentsiaali avamist. Ära ole kinni teiste arvamustes ja autoriteetides, väärtusta end täpselt sellisena nagu oled! 

Loovuspidur nr 5:

Hirm kaotada kontrolli ja hirm ebamäärasuse ees pidurdavad oluliselt meie loovuslendu. Selleks, et loovate lahendusteni jõuda on vahel vaja loobuda kontrollist ja panna end tundmatusse situatsiooni.

Kaosest sünnib kord ja alati peale tormi tuleb välja päike! Nii sünnib ka loovusprotsessist alati midagi väärtuslikku, anna sellele võimalus!

Sisenda endale, et näiline kaos ja teadmatus on tegelikult turvalised ja see on ainult hetkeline. Usalda loomeprotsessi ja usu, et see viib välja parima lahenduseni!

Julgust, usaldust ja mängurõõmu loovate lahenduste loomisel!

 


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.