Loovuskohvik

Häälesta end loovuslainele – 20 suurepärast ideed loovuse käivitamiseks!

Siit leiad 20 parimat loovuse sütitajat!

Kuula head muusikat. Muusika aitab Sul häälestuda loovuslainele. Uuringud on näidanud, et eriti hea on loovusele häälestumiseks klassikaline muusika, aga kõige parem on avastada muusika, mis Sind inspireerib ja käivitab.

Vaheta keskkonda. Väike paus väljaspool oma harjumuspärast keskkonda võib olla väga värskendav. Järsku teeks väikese jalutuskäigu metsas või rannas? Pikniku pargis? …

Ära unusta mängimist! Mäng on üks loovamaid seisundeid. Picasso on öelnud “Iga laps on kunstnik.” Väljakutse on jääda ka kunstnikuks suureks kasvades. Selleks, et saavutada taas loov seisund on meil hea teha seda, mida lapsed loomulikult teevad – mängida!

Miks? Mida? Millal? Kus? Kuidas? – Küsi küsimusi! Küsides küsimusi avame end võimalustele ja saame teadlikumaks miks me midagi just nii teeme, kuidas saab teha veel paremini jne. Testi, kuidas toimib;)

Loo endale inspireeriv ruum, keskkond. Mis värvid Sind inspireerivad? Millised pildid, lilled? Mis esemed? – ümbritse end nendega. Loo endale oma loovala, mis Su mõttelendu toetab.

Käi silmad lahti! Märka põnevat linnatänavatel ja enda ümber. Tee märgatust inspireerivaid fotosid, avasta uusi tänavaid ja tundmatuid linnaosi.

Liiguta end! Liikumine on hea nii kehale kui ajule ja uuringute järgi parandab nii tuju kui loovuslendu. Jaluta, tee sörkjooksu, tantsi nagu keegi ei näeks:)

Mõtle suurelt! Limiteeritud mõtlemine ja väikselt mõtlemine on suur loovuspidur. Kui ka mingi idee tundub algselt raskesti teostatav, siis pea meeles, see et sa ise ei pruugi seda osata ei tähenda, et teised  seda ei oska. See pole võimalik asemel küsi: KUIDAS see on võimalik? Moodusta tiim, kutsu sõbrad/kolleegid kokku ja tehke koos asi ära, leia head partnerid. Pea ideede märkmikku, mappi, kausta, kirjuta sinna kõik põnevad ideed üles.

Mõtle välja lugusid. Lugude loomine on hea soojendusharjutus ajule. Võta endale nt. ette 4 märksõna (esimene tegelane, teine tegelane, emotsioon ja toimumiskoht) ja võta endale 60 sekundit, et sellest kiire ja lühike lõik kirjutada. Hea loovustrenn, proovi ka;)

Leia endale mentor. Mõtle inimestele, kes Sind inspireerivad. Need võivad olla kuulsad tegelased ajaloost, tänapäeva ärigeeniused, kunstnikud või Sinu naabrimees. Uuri rohkem nende inimeste kohta, loe raamatuid nendest, vaata videoid, kui võimalik, siis räägi nendega. Uuri välja: Mis neid innustas looma? Mis küsimusi nad endalt küsisid? Mis inspireeris neid edasi minema kui tagasilöögid ilmnesid? Mis paralleele Sa leiad selle vahel mida nemad tegid ja mida Sina tahad teha?

Unista ja salvesta oma unistused. Su unistused ja ka unenäod on suurepärased allikad loovateks ideedeks. Pane need kirja!

Muuda on sisemine kriitik konstruktiivseks teejuhiks. Meil kõigil on aegajalt peas mõtted mis meid vähendavad (ma ei oska, ma ei saa hakkama, mul pole piisavalt oskusi…). Kui endas selliseid pidurdavaid mõtteid kuuled, siis küsi kohe, et mida Su sisemine mentor, teejuht Sulle selle asemel soovitaks.

Kasuta vahelduseks taas paberit ja pliiatsit – käeline tegevus stimuleerib loovust. Sam Anderson on ajakirjas “New York” kirjutanud, et käsitsi kirjutamine muudab meie sideme sõnadega palju personaalsemaks. Kritselda ja visanda, lihtsalt enda jaoks.

Otsi fakte. Et end loovate ideedeni juhtida varusta end teemakohaste faktidega, millega Su aju saab edasi töötada. Nagu öeldakse, et suur osa uutest ideedest on lihtsalt vanade ideede kombinatsioonid. Õpi nii palju kui jaksad ja siis lõpeta mõneks ajaks sel teemal mõtlemine, luba endale paus. Tihti sünnib uus loov idee just selle lõdvestuse, pausi ajal, kus pingsalt enam teemas kinni ei ole.

Tee väike uinak. Lühike uinak aitab Sul end värskendada ja muudab meele loovamaks. Uneteadlane Dr. S. C. Mednicki sõnul aitab 20 minutiline uinak parandada tähelepanu; 40 minutiline uinak parandada mälu ja 90 minutiline uinak suurendada loovust. Seega olenevalt eesmärgist vali endale sobiv uinakuaeg;)

Loo endale parimate praktikate ideedefail. Jälgi mis Sinu valdkonnas on hästi toimiv, kirjuta, prindi või lõika välja teiste edulood. Salvesta linke, fotosid, videoid. See aitab Sul luua positiivset meeleolu ja häälestuda edulainele.

Tasakaalusta mõlemat ajupoolkera. Vasak ajupoolkera vastutab loogilise ja lineaarse mõtlemise eest ning parem ajupoolkera on seotud loovuse ja intuitsiooniga. Ajupoolkerade tasakaalustamine võimaldab luua suuremat emotsionaalset tasakaalu ja avada loovust. Üks hea viis selleks on teha mõni minut vaheldumisi hingamist vasakust ja paremast ninasõõrmest (sulge kordamööda üks sõrmega, nt. paremast sisse ja vasakust välja, siis vasakust sisse ja paremast välja); teine hea viis on kordamööda põlve tõstmine, asetades sellele samal ajal vastasoleva käe.

Toida oma aju. See mida sööd mõjutab Su aju funktsioneerimist. Tunneta mis toidud loovad Sulle kergustunnet ja tegutsemisenergiat ja mis toidud teevad olemise raskeks ja mõtte uimaseks. Mõõdukas ja kerge toit ergutab loovust!

Loo endale visioonikaart. Kui Sul on pidevalt silmade ees see, mida Sa tõeliselt tahad, siis aitab see Sind hoida õigel rajal. Vaata videojuhist eesmärkide kaardi loomiseks.

Kujunda endas seikleja hoiak – elu nautiv, uudishimulik, loov, põnevust ja avastamisrõõmu täis. See hoiab Su meele pidevalt värskena;)

Värvikaid ideid!!!

*Inspireeritult Jurgen Wolffi raamatust “Creativity NOW!


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.
  •  
  •  
  •