Loovuskohvik

Artikkel: Joonista stress minema!

Jaana Ojakäär-Kitsing, loovjoonistamise koolitaja

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar (September 2019)

Millal Sina viimati joonistamiseks pliiatsi haarasid või muul viisil kunsti loomist nautisid? Loodetavasti ei ole sellest väga pikka aega möödas, sest kunstiga tegelemine on suurepärane viis enda jõustamiseks, lõõgastumiseks, stressi maandamiseks ja meeleolu parandamiseks. Kunstiga tegelemine viib meid kiirustamisrežiimilt aeglusrežiimile. Aeglane elusviis aitab kehal lülitada stressiandurid välja, me ei pea ringi jooksma, võitlema ja põgenema – me saame lihtsalt olla ja rahuneda. Lisaks aitab kunstiga tegelemine avada ja arendada loovust, satume „flow“ seisundisse, mis on sarnane meditatsiooniga ja pakub mõnusat puhkust, laeb taas täis energiapatareid ning mõjub igati inspireerivalt.

Alustuseks unusta kõik hinnangud (nii enda kui teiste poolt antud), mis on seotud Sinu joonistamisoskusega. Alusta täpselt sealt, kus praegu oled ja loo enda rõõmuks, mitte ideaalse tulemuse nimel. Pakun Sulle järgnevalt välja mõnusad harjutused, mida olen oma loovjoonistamise ja erinevates kunsti töötubades kasutanud ning mis ei eelda kunstialast ettevalmistust. Päästa enda seest looming välja, täpselt nii isikupärane ja ilus nagu Sa ise!

Proovi pildimeditatsiooni

Alustame väikeste sammudega ja enne kui pliiatsi haarame, proovi pildimeditatsiooni, sest hea enesetunde võid saavutada ainuüksi oma lemmikpilti vaadates. Vali endale rahustav või inspireeriv pilt (see võib olla mõni loodusfoto, lemmikkunstniku teos, armas postkaart, mandala vms). Hinga sügavalt sisse ja välja ja lihtsalt võta minutid, et olla ja vaadata pilti, minna sinna oma tähelepanuga sügavale sisse. Sotsiaalmeediat tarbides sähvib meil silme ees pidevalt sadu pilte, maailmas valitseb totaalne piltide üleküllus, see võib põhjustada keskendumisraskusi ja muuta meid ärevaks. Krista Launonen kirjutab oma raamatus, et juba viis aastat tagasi tehti kahe minutiga maailmas rohkem pilte, kui terve 19. sajandi jooksul kokku. Tänapäeval on väärt oskus peatuda ja süveneda, keskendumine ühele teosele aitab Sul süvitsi pilti märgata ja tunnetada. See kohalolu loob hinge rahu ja rõõmu.

Värvi värvimisraamatuid

Mõnda aega tagasi poleks keegi uskunud, et sellised asjad nagu täiskasvanute värvimisraamatud võiksid kellelegi huvi pakkuda. Aga nad tulid ja võitsid paljude südamed ning ronisid raamatumüügi edetabelite esiotsa. Värvimisraamatud on kõige turvalisem viis kunstiloomisega algust teha, sest eksimisvõimalused on olematud. Piirid on ette antud ja Sinu ülesanne on olla vaid osav meister meelepäraste värvide valimisel. Värvimine nõuab keskendumist ja pühendumist, aitab lülitada välja mõtete virr-varri, aitab Sul olla kohal hetkes ja tänu sellele lõdvestuda. Värvimisraamatud aitavad tunda eduelamust, näed oma silme all vormumas kaunist kunstiteost, mille loomisesse Sa ise märkimisväärse panuse annad. Olles mõnda aega värvimisega tegelenud, kasvab suure tõenäosusega ka Su loominguline enesekindlus ja oled peagi valmis ise pilte looma.

Kriipselda

kritseldamineKunsti loomisega alustamise üks peamisi takistusi on „valge paberi foobia.“ Peas võib kedrata küsimus „Mida sinna lehele küll luua?“ – võimalusi on miljoneid ja see võib omakorda tekitada stressi. Kriipseldamiseks ära üldse pane endale mingeid eesmärke, ega sea visioone oodatava tulemuse osas. Võta paber ette, lülita mõte välja, haara pliiats ja lihtsalt lase käel liikuda mööda paberit täpselt nii, nagu ta tahab. Võid alguses teha enda jaoks turvalisi ja lihtsaid kujundeid (näiteks külili kaheksat ehk lõpmatuse märki, ringe, kolmnurki vms), hiljem lisa sinna midagi juurde ja lase pildil lihtsalt kujuneda. Võid kriipseldada seda, mida enda ümber märkad, oma meeleolu, tundeid, mõtteid, unistusi…

Seejuures pole tulemus absoluutselt oluline. Teadvusta, et selle tegevuse käigus lihtsalt lõdvestud. Samas ära ehmata, kui kriipseldamise ajal mõni hea idee pähe potsatab, sest kui loome pähe mõttevaba ruumi, mahub sinna mõni uus geniaalne loov idee vabalt ära. Pildi võid pärast kasvõi ära visata, et õpiksid tulemuse asemel rohkem protsessi nautima. Aga võid koguda ka igapäevased kriipseldused ühte mappi või visandiplokki. See võimaldab vaadata oma kriipselduste arengut ja mõtiskleda selle üle, mis meeleolu ja seisundit nad Sinu kohta võiksid peegeldada.


Zentangelda

zenjoonistamineMõnus mustritest koosnev kunstistiil on zentangeldamine. Zentangle’i loojad on Rick Roberts ja Maria Thomas, kes avastasid, et kunsti loomisel ja mediteerimisel on ühiseid jooni. Nii lõidki nad meditatiivse kunstivormi, mis võimaldaks kõigil inimestel lihtsalt lõõgastuda, oma loovust arendada, stressi maandada ning loomisest rõõmu tunda. Traditsiooniline zentangle on miniatuurne abstraktne kunstiteos. Zentanglet luues hakkame täitma pisikest paberit erinevate mustritega, seda ei kavandata enne loomist ette, vaid hakatakse joon-joone haaval looma. Eksida pole võimalik, sest õige on just see, mis sel hetkel sünnib. Juhendi leiad SIIT!

 

Joonista mandala

mandala workshop 2311Mandala tähendab sanskriti keeles ringi. Ring on müstiline sümbol, millel pole algust ega lõppu – see on kõikide mandalate peamine ja keskne osa. Ring seob ja ühendab ruumi – see, mis on ringi sees, on kaitstud, jõustatud ja piiritletud. Joonistatud mandalas väljenduvad arhetüüpsed alateadvuse sümbolid, mida on võimalik teadlikult mõtestada ja mõista. Seetõttu kasutatakse mandalaid  kunstiteraapias ja need on abivahendeiks enesetervendamisel. Usutakse, et mandala loomine ja vaatamine toob rahu ja harmooniat. Mandala joonistamine on kui aktiivne meditatsioon isikliku kasvu ja hingelise rikastumise eesmärgil.

Loo endale oma isiklik mandala. Võta joonistuspaber ja joonista sinna ring, ringi keskele tee omakorda väike ring (mandala tuum). Nüüd täida ring meelepäraste kujundite, piltide, joontega. Usalda loomisel oma intuitsiooni ja vali meelepäraseid värve. Võid teha sümmeetrilise mandala, kus kordad loodud kujundeid mustrina või tee tuju järgi vabas vormis. Mandala loomisel võid keskenduda ka mingile tundele, mida soovid oma mandala sisse panna (näiteks tee armastuse mandala, külluse mandala, loovuse mandala). Minu meelest tulevad eriti kenad välja tumedamale paberile värvipliiatsitega joonistatud mandalad, millele võid ka kuldse või hõbedase tindipliiatsiga jooni lisada.

Loo oma unistuste kollaaž ehk visioonikaart

Loovuskohviku visioonikaartHangi endale erinevaid pilte, nt vanu ajakirju, prinditud pilte, postkaarte. Keskendu oma unistustele ja visioonile ning hakka valima pilte, mis ühtivad Su soovide energiaga. Vali pildid, mis sind kõnetavad, mis sulle rõõmu pakuvad, mis sind inspireerivad, mis peegeldavad su väärtusi. Sirvi ajakirju ja lõika või rebi välja kõik pildid, mis silma jäävad ja su hinge helisema panevad.

Alateadvus kõneleb meiega piltide keeles ja nii saame piltidega töötades kätte info, mis muidu ei pruugi teadlikku meelde kohale jõuda. Kui hulk pilte on valitud (sekka võid koguda ka inspireerivaid sõnu ja lauseid), siis paiguta need oma suurele visioonikaardi aluspaberile (nt A3 või A2 formaadis). Kui tunned, et kõik on õiges kohas, siis liimi need kinni ja aseta oma särav soovide-visioonide kaart seinale, et su majakas saaks sulle teed juhatada.

Oma kogemuse põhjal võin öelda, et visioonikaardid toimivad! Paljud minu unistused, mille olen visioonikaartidele pannud, on pärast seda täitunud. Lisaks loob visioonikaardi vaatamine hea tunde ja aitab elus rõõmsal meelel edasi liikuda, ideaalne häälestus põnevale sügishooajale!

Tule ka Facebooki Loovjoonistamise gruppi!

Jaga oma loomingut #loovjoonistamine

Tule loovjoonistamise töötubadesse. Järgmine töötuba toimub 23. novembril!




Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.