Loovuskohvik

Parfüümid, lõhnad

Parfüümi kandmise nipid ja etikett

“Roos ei muutu kunagi päevalilleks ja päevalill ei muutu kunagi roosiks. Kõik lilled on kaunid omal viisil, ja see kehtib ka naiste puhul.” (Miranda Kerr)

Valitud parfüümiga väljendame oma isikupära, oma elustiili ja avame saladusi oma iseloomu kohta. Parfüüm on justkui universaalne keel.

Kleopatra lasi Marcus Antoniusele külla purjetades laeva purjeid immutada lilleveega, mille lõhn oli legendi kohaselt juba ammu enne laeva randa kandunud. Ta kasutas lõhna väljendamaks oma tundeid Antoniuse vastu, ütlemaks talle, et ta on lähenemas ja juba täis soovi mehe käte vahele langeda.

Saksa psühholoog Joachim Mensing on oma uurimuste põhjal välja toonud ka teatud seose lõhnaeelistuse ja isikuomaduste vahel:

  • väljapoole suunatud ekstraverdid kalduvad eelistama värskeid puuvilja- ja roheliste taimede lõhnu;
  • arglikud ja mõtisklevad introverdid – idamaiseid vürtside ja eksootiliste taimede põnevaid kombinatsioone;
  • elavaloomulised ja vahelduvate meeleoludega inimesed – lillelõhnu.

Inimese võime lõhnu eristada on piiratud, kuid lõhnamälu on meil haruldaselt hea. Kunagi kogetud lõhnaaisting võib meenuda aastaidki hiljem sama lõhna tundes. Seda arvatavasti seetõttu, et lõhnad kipuvad olema seotud teatud sündmuste ja inimestega, kes koos tuttava lõhnaga meenuvad. Sissehingamisel jõuavad lõhnamolekulid otse meie aju limbilisse süsteemi, mis on ühtlasi meie tunnetuskeskus (seal asuvad alateadvus, kujutlusvõime, mälestused, impulsiivsed reaktsioonid).

“Lõhn, nagu ka muusika, salvestab mälestusi.” (Arundhati Roy)

Inimese nina on tundlik uute lõhnade suhtes, kuid harjub kiiresti. Näiteks juba pool tundi pärast lõhnastamist me oma parfüümi enam ei tunne, mis ei tähenda, et see ka teiste jaoks kadunud on.

Tänapäeval kasutab lõhnaõlisid või tualettvett umbes 90% naistest ja 80% meestest, olles veendunud, et õigesti valitud lõhn äratab huvi ja suurendab meeldivust.

On täheldatud, et tööruumide meeldiv aroom tõstab töötajate enesekindlust ja võimekusetunnet ning soodustab eesmärkide saavutamist. Eriti head elurõõmu ja reipust toetavad aroomid on tsitruselised.

Oma lõhn

“Parfüüm on justkui kokteil ilma pohmellita, šokolaad ilma kaloriteta, afäär ilma pisarateta ja puhkus, millelt ei pea eales naasma.” (Marian Bendeth)

Meeldiva ja isikupärase parfüümi leidmiseks on testimine ja omal nahal kogemine hädavajalik.

Näpunäited parfüümi valikuks:

  • Sobivaim aeg parfüümi valima minna on hommikupoolikul – siis on inimene erksam lõhnu tundma ja muud olulised igapäevased signaallõhnad (näiteks lõunasöögist paiskuvad aroomid) pole jõudnud veel lõhnataju muuta.
  • Ideaalne oleks testida ühte lõhna korraga ja kindlasti oma nahal, näiteks randmel tuiksoone kohal, sest tuksleval pinnal on lõhn paremini tuntav.
  • Arvamuse avaldamisega ei tasu kiirustada – alkoholi haihtumine ja aroomi kujunemine nahal võtab aega umbes 20 minutit. Veelgi parem on jälgida lõhnamuutusi kogu päeva jooksul ning seejärel otsustada.

Lähtu sellest mis Sulle rõõmu ja kergust loob. Muuda parfüümi kui Sa tunned, et oled ise muutunud ja see lõhn Sind enam ei väljenda ja tiivusta.

Isiklik lõhnaruum

Parfüümiga on võimalik kujundada ka oma personaalne ruum. Mida tugevam lõhn, seda raskem on teisel selles ruumis hingata. Siin on täheldatavad ka teatud tendentsid, mis seovad parfümeeriatööstust ja sotsiaalset suhtlemist.

Kui kaheksakümnendatel olid moes tugevad, “paksud” lõhnad, mis suurendasid isiklikku ruumi ja sümboliseerisid võimu, siis tänapäevased pehmemad ja õrnemad parfüümid edastavad teistsugust sõnumit – mitte teist eemale peletada, vaid tuua ta endale veelgi lähemale.

Jälgi, et lõhnatooted, mida korraga kasutad (seep, deodorant, parfüümvesi jms.) oleksid samalõhnalised, muidu hakkab iga lõhn oma õhuruumi eest võitlema ja tulemus on segadusseajav endale ja teistele.

Ära piirdu traditsioonilise kõrvataguste lõhnastamisega, pihusta parfüümi ka mujale – tuiksoontele ning riietele.

Parfüümid ja tervis

Tähelepanu tuleks pöörata ka sellele, et osa inimesi kannatab parfüümi talumatuse käes. Seega tuleks parfüümi valikul ja kasutamisel olla hooliv, mõõdukas ja arvestav ka oma kaaslaste suhtes. Võimalusel tasub kindlasti eelistada looduslikke tooteid.

Parfüümide talumatusest saad lugeda emotsionaalset ja teaduslike faktidega rikastatud postitust Sarah Wilsoni blogist (Inglise keeles).

PS! Lõhnatundlikkus võib muutuda, kui oled väsinud või külmetanud, naistel ka enne menstruatsiooni ja raseduse ajal.

Parfüümi säilitamine

Lõhnadele on oma eluiga. Kui pudel on juba avatud, siis tuleks see ära kulutada poole aastaga, kui soovid nautida parfüümi tema parimal kujul.

Jahedas ja pimedas hoiukohas säilib parfüüm kauem.

Artikli koostasid allikate põhjal etiketikoolitaja Inge Ojakäär ning Jaana Ojakäär

Kasutatud allikad:

  • “Stressi teejuht – Kuidas saada lahti liigsest pingest?” Eesti Tervisekasvatuse Keskus. Tallinn 1997. Allikas veebis: http://raulpage.org/stress/leevenda36.html
  • Ajakiri “Sensa” (aprill 2015) artiklid: “Lõhnad ja mälestused” (Ivo Parač) ja “Et Su päev lõhnaks kui jasmiiniõis (Marika Makarova).
  • Sarah Wilsoni blogi postitus “An open letter to my friends: your perfume is killing me!”
  • Ajakiri “Buduaar” (sügis 2013). “Millest kõnelevad sinu parfüümid? (Kristiina Virt)

Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.