Loovuskohvik

Mandala saladused ja tervendav jõud

“MANDALA” tähendab sanskriti keeles “ringi.” Ring on müstiline sümbol, millel pole algust ega lõppu. Kõikide mandalate peamine ja keskne osa on RING. Ring seob ja ühendab ruumi – see, mis on ringi sees on kaitstud, jõustatud ja piiritletud.

Ringi motiivi on kujutatud juba väga varases inimajaloos, seda võib leida iidsetel kaljumaalingutel nii Aafrikas, Euroopas kui Põhja-Ameerikas. Ringi kujutised ümbritsevad meid kõikjal: meie areng algab ümmargusest munarakust, lind teeb oma pesa ringikujulise, päike, maakera.

Ring viitab ka liikumisele – planeedid tiirlevad päikesesüsteemis, aastaaegade vaheldumist saab vaadata aastaringina, meie elu kulgeb eluringina…  Ring on ka aja sümboliks, tähistab igavikku.

C. G. Jung on tutvustanud mandalat tänapäeva modernsele psühholoogiale. Oma uurimistöödes seostanud mandalat “Minaga” – isiksuse keskpunktiga. Mandala kui iseenda “Mina” peegeldus. Jungi jaoks oli “Mina,” kui kõige keskpunkt, kõiksuse ning terviklikkuse arhetüübiks, mille keskpunktis on energia allikas – tervendav vägi.

Ring on sageli ka laste joonistuste keskne sümbol. Neumann toob välja, et lapsed avastavad mandalaid joonistades oma isiksust ja identiteeti.

Mandala väljendab terviklikkuse suunas kasvamise loomulikku protsessi, meie individuaalsuse ja unikaalsuse avanemist.

Tasakaalus püsimiseks on suurte muutuste keerises tänapäeva inimesel eriti oluline suuta saavutada ja hoida kontakti oma keskmega. Pidevalt uueneva reaalsusega kohanemiseks on vaja keskenduda oma sisemaailmale – see aitab meil saada ühendust oma sisemise jõuga.

Joonistatud mandalas väljenduvad arhetüüpsed alateadvuse sümbolid, mida on võimalik teadlikult mõtestada ja mõista. Seetõttu on mandalad kasutuses kunstiteraapias ja abivahendiks enesetervendamisel.

Usutakse, et mandala loomine ja vaatamine toob rahu ja harmooniat. Budistid usuvad, et ainuüksi mandala vaatamine aitab muuta kiiret meele mõttevoolu, sest see aitab luua kontakti täiusliku iluga – Buddha olemusega – kõiksusega.

 

Tiibeti mungad loomas Dalai-laama külaskäigu auks liivamandalat. Tallinnas loodud liivamandalas kujutati kaastundebuda. Mandala välisseintes asuvad 4 ust sümboliseerivad: armastust, kaastunnet, rõõmu ja meelerahu. (Foto tehtud Harju tänaval, 2011.a)
Tiibeti mungad loomas Dalai-laama külaskäigu auks liivamandalat. Tallinnas loodud liivamandalas kujutati kaastundebuda. Mandala välisseintes asuvad 4 ust sümboliseerivad: armastust, kaastunnet, rõõmu ja meelerahu. (Foto tehtud Harju tänaval, 2011.a)

Tiibeti mandala väljendab justkui maakaarti sisemisest reaalsusest, mis pakub juhatust ja tuge neile, kes soovivad spirituaalse teadlikkuse teel kasvada. Mandala on mediteerimiseks kasutatavaks abivahendiks – nii mandala loomine kui vaatamine on meditatsioon, juhtides mediteerija sõnatule teekonnale oma meele sügavaimate saladuste juurde.

Mandala valmides tehakse sellele rituaalne pühitsus, peale seda pühitakse valminud mandala kokku ning kasutatud liiv heidetakse jõkke või merre, et seeläbi õnnistused laiali saata. Mandala hävitamine peale selle valmimist, sümboliseerib seda, et miski pole jääv ja kõik kaob kord.

Mandala joonistamine on kui aktiivne meditatsioon isikliku kasvu ja hingelise rikastumise eesmärgil.

Sarnast meditatiivset rolli kannab mandala ka Euroopas, kus näiteks Gooti katedraalide roosiaknad aitavad luua vaatajas harmoonia tunnet, ühendust ilutundega.

Luues mandala, loome endale isikliku sümboli, mis väljendab seda, kes me oleme siin hetkes – praegusel momendil.

Luues mandala, loome oma püha ruumi, kaitstud koha. Ring sümboliseerib kaitsvat piiri meie psühholoogilisele ja füüsilisele “Minale”. Sel põhjusel on ringi joonistamine sageli rahustava efektiga ning loob turvatunde. Sisepinged saavad joonistamise kaudu vabaneda ja keha ning meel seeläbi lõdvestuda.

Mandala loomine võimaldab terveneda, ennast avastada ja toetab isiklikku kasvu – tõlgendades ise loodud mandala sümboolset keelt, mõistame paremini oma tegelikku olemust.

Loo endale oma mandala:

Vali Sulle kõige meelepärasemad kunstivahendid (kriidid, pliiatsid, värvid…) ja lase spontaanses ringikujulises joonistuses väljenduda oma päeva emotsioonidel, tunnetel ja mõtetel. Vaata mis kujundite või sümboliteni joon Sind juhib. Vaata mis värve ihkab hing oma mandala joonistuses kasutada. Tunneta ja tõlgenda peale joonistamist, mis need värvid ja kujundid Sulle täna tähendavad ja mida Sinu kohta räägivad.

Pea mandala päevikut:

Tee regulaarselt mandala kaudu oma päeva või nädala kaardistusi – loo endale võimalus rahulikuks olemiseks ja väljenda lihtsalt kõike seda, mis väljendamist tahab. Hiljem lisa mandala juurde kuupäev ja pane ka pealkiri. See võimaldab hiljem oma arenguteed vaadelda ja mõtestada.

Loo endale isiklik väemandala:

Isikliku väemandala loomine aitab meil saada kontakti oma väekeskusega – toetab meie sisemist kindlust, julgust, enese armastamist ja aktsepteerimist. Loodud mandala aitab meil seda vaadates taas kogeda iseenda piiritut potentsiaali, enesekindlust ja väge oma elu kujundamisel.

Keskendu päikesepõimikule, lõdvestu ja hinga sügavalt. Tunneta, kuidas hingad justkui kõhu kaudu, kuidas Su kõht liigub ette, kui hingad sisse ja lõdvestub, kui hingad välja.

Meenuta olukorda, kus oled täielikult oma keskmes, tunned end väekalt ja enesekindlalt. Sa usud endasse ja tead, et kõik, mida otsustad luua ja millesse oma energiat panustad, lööb õitsele ja on edukas. Ela sellesse tundesse sisse. Koge seda uuesti ja tunneta, kuidas Su päikesepõimiku piirkonda täidab soojus ja valgus.

Jälgi mis pildid ja sümbolid Sul selle tundega seoses silmade ette ilmuvad, jälgi, mis värve Sa näed ja koged.

Jäta see endale meelde ja hinga veel paar korda sügavalt. Kui oled valmis, siis ava oma silmad ja pane see tunne mandala joonistusse.

Maagilist rännakut mandala maailmas! 

Artikkel on inspireeritud raamatutest: Susanne F. Fincher “Creating Mandalas for Insight, Healing and Self-Expression” ; David Fontana: “Mandalameditatsioo


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.
  •  
  •  
  •