Loovuskohvik

Qigongi harjutused – kellele ja milleks?

Kui soovid pakatada energiast, olla terve ja tasakaalus, rahuliku meele ning lõdvestunud kehaga, siis qigong võib olla Sinu jaoks parim treening!

“Voolav vesi ei lähe iial roiskuma ning pidevalt liikuva ukse hinged, ei hakka roostetama. See on tänu liikumisele. Sama põhimõte kehtib ka energia olemusele. Kui keha ei liigu, energia ei voola. Kui energia ei voola, energia stagneerub.”

(Confucius)

Qigong – vähem stressi, rohkem energiat!

Qigong on iidne Hiinast pärit treeningviis, mida võib isegi nimetada dünaamiliseks meditatsiooniks – keha liigutamise abi rahuneb meel ning kirgastub vaim. Selle praktika juured ulatuvad tuhandete aastate taha (3000-5000 aasta taha). “Qi” tähendab hiina piktogrammi järgi eluenergiat ning “gong” oskust, tehnikat. Seega väljendab sõna qigong oskust/vilumust oma eluenergia juhtimisel, kasvatamisel ja oskuslikul kasutamisel. Qigongi kasutatakse haiguste ennetamiseks (“Keskendu oma tervisele ka siis, kui oled terve!”) ja kvaliteetse pika eluea loomiseks.  

“Ära mitte ainult lisa aastaid oma elule, vaid ka elu oma aastatesse!”

Meie energia (Qi) on nagu kütus auto jaoks, aidates meil liikuda sinna, kuhu soovime, luua seda, mida ihkame ning nautida seda elurännakut terve, vitaalse ja elujõulisena. Sest mida rohkem on meil energiat ning mida vabamalt see meie kehas voolab, seda tervemad me oleme! Tervis pole lõpp-eesmärk, kohalejõudmine – tervis on pidev teekond, pidev enda eest hoolitsemine ja endale armastava tähelepanu osutamine.

Nii nagu meil on kehas vereringe, on meil ka energiaringe, mille kaudu eluenergia ehk Qi voolab. Energiaringe on kaardistatud meridiaanide süsteemina, mis on nagu energiajõed me kehas. Meridiaanide süsteem on kogu hiina meditsiiini aluseks. Nõelravis kasutatakse näiteks nõelu erinevatel meridiaanidel asetsevate punktide mõjutamiseks, et keha saaks tasakaalu ning terveks. Qigongis kasutame erinevaid harjutusi energiavoolu sujuvaks tööks.

Qigongi harjutusteseeriad koosnevad erinevatest soojendusharjutustest, hingamisharjutustest, venitustest, voolavast liikumisest, seismispositsioonidest, meditatsioonist. Erinevaid qigongi stiile on sadu, kui mitte isegi tuhandeid (mõne allika väitel isegi 3000!)! Seega tuleb leida enda jaoks kõige mõnusam stiil ja ka endale sümpaatne õpetaja. Minu õpetaja on Lee Holden, kes kombineerib erinevaid qigongi stiile ja on selle kohandanud Lääne inimesele tõhusaks, mitmekesiseks ja sobivaks praktikaks, seda sama praktikat jagan ma ka oma treeningutel.

Qigongi on lihtne teha, see sobib igas vanuses inimestele ja ei eelda varasemat treenitust!

Qigongi praktiseerimise kasutegurid

Qigongi praktiseerimine toob meile palju kasu, aidates maandada stressi, rahustades meelt ning tõstes meie üldist energiataset. Meie keha püsib nooruslikum ja paindlik. Tänu stressi maandavale toimele, saab keha lõdvestuda ning immuunsüsteem on tugevam – tervis on parem! Energeetilise liikumise kaudu võime juba eos tekkinud pinged kõrvaldada ning need ei muutu meie kehas blokeeringuteks, mis hiljem füüsilisi haigusi põhjustaks.

Qigongi kasutegurite loetelu on pikk, siin mõned neist:

  • Qigong aitab tugevdada ning rahustada närvisüsteemi, maandab stressi, ärevust ning toetab head ööund, langeda võib ka vererõhk;
  • Qigong harrastades tunned, kuidas Sul on rohkem energiat ja jõudu tegutsemiseks;
  • Qigong mõjub suurepäraselt luudele ja liigestele – qigongi harrastades justkui “õlitad” oma liigeseid ja ennetad võimalikke liigestega seotud vaevusi;
  • Qigong toetab immuunsüsteemi tööd ja aitab hoida tervist tugevana;
  • Qigongi harrastamine aitab tugevdada seedeorganeid ning seeläbi seedimist, sest harjutuste käigus saavad siseelundid mõnusa massaaži ning rohkem hapnikurikast verd pääseb organite tööd jõustama;
  • Lisaks aitab qigong keskenduda iseendale, saada kontakti oma olemusega – keskenduda välise asemel hetkeks oma sisemaailmale.

 

Minu enda kogemus

Jaana Ojakäär KitsingAvastasin enda jaoks qigongi üle kümne aasta tagasi ja olen seda vahelduva eduga sellest ajast saati teinud. Minu jaoks on see tõeliselt mõnus viis oma keha ja meele eest hoolitseda – see on lihtne,  rahustav, lõõgastav võimlemine, mis tõeliselt toetab tervist ja mõnusat tunnet oma kehas elada. Kui harjutustesse jääb pikem paus, siis märkan pingeid oma kehas (eriti alaseljas peale ärkamist ning õlgades), aga kui regulaarselt qigongi harrastan (kasvõi kord-kaks nädalas), mul selliseid vaevusi ei ole. Keha on pingetest vaba ja meel on rahulikum. Tunnen, kuidas stressi ning ärevust on vähem ning energiat rohkem – jagub jaksu teha tööd, õppida uusi asju, loominguga tegeleda ning kolme väikese lapse pidevaid soove ja vajadusi hommikust-hilisõhtuni rahuldada.

Palju aastaid olen unistanud lisaks shindo treeneri sertifikaadile ka qigongi õpetajakoolituse läbimisest ja nüüd tegin selle unistuse teoks – septembrist ootan kõiki pühapäeviti kl 17.00 TAO keskusesse. Loome seal mõnusa ZEN õhtu, kus teeme nii qigongi harjutusi kui shindo venitusi. Need loovad kokku kena terviku ja aitavad meil uueks nädalaks energiapanga täis laadida:) Kõiki harjutusi teeme oma keha kuulates ja pehmelt, et kehal oleks hea ja mõnus oma pinged vabaks lasta ning tervemalt edasi liikuda. Loe lisa ja registreeri end tundi!

Loodan Sind trennis näha:)

Proovi ise järgi ja tee läbi mõnus võimlemispaus, mis sobib eriti hästi hommikuseks ergutuseks… järsku isegi hommikukohvi asemel?!:)

Kohumiseni trennis!

Jaana
jaana@loovuskohvik.ee
+372 569 569 21


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.
  •  
  •  
  •