Loovuskohvik

Error! – oled kinnijooksnud?

Kas vahel on tunne, et oled täielikult kinni jooksnud? Mitte ükski asi ei edene, tähtaeg läheneb, aga mõte ei allu ei moosistele meelitustele ega karmidele käskudele – täielik seisak ja must auk.

Kuulus disainer ja coach Peleg Top on öelnud, et kinnijooksmine on tema jaoks hea koht kus olla. See ei ole küll koht, kus tahaks koguaeg olla, aga loovinimesena on ta õppinud nägema seda seisundit pigem sõbra kui vaenlasena.

Peleg võtab seda kui abistavat märguannet, et ta ei ole piisavalt tähelepanelik ning on kaotanud kulgemise (flow) seisundi. See paneb teda taas oma eesmärkidele ausalt otsa vaatama ning loovenergiat taastama.

“Kinnijooksmine on loovuse üks loomulikest etappidest, seda juhtub igaühega.”

Selles seisundis võivad aga kerkida üles kahtlused, et me pole piisavalt head või meie tööd ei kõlba, mõni isegi otsustab selles etapis loobuda ja alla anda. Kahjuks koolis ja erinevatel elukestva õppe kursustel me ei õpi, kuidas kinnijooksmise perioodidest edukalt välja tulla.

“Loovus on meie olemuse loomulik osa. Me kõik oleme loovatena sündinud. Ärata see iseendas olev loov geenius taas üles.”

Õnnitle end, kui oled vahel kinni jooksnud, sest Sulle on sellega ulatatud abistav märguanne, et miski Su elus vajab väikest raputust. Võta seda sõnumit küll tõsiselt, aga ära satu paanikasse. Igaüks vajab aegajalt väikest loovuse ergutust, et oma loovmootor taas käivitada.

Siin on “Suur 7″ ehk 7 soovitust kuidas kinnijooksu seisundist rõõmsalt edasi liikuda:

  1. Võta vabamalt! Üks suurimaid blokeeringuid on soov asju teha täiuslikult õigesti. Koheldes oma loomingut, projekte ja ülesandeid kui väikesi üliväärtuslikke asjakesi, mida on maailma eest vaja kaitsta, sulgeme ukse võimaluste ees proovida uusi asju, teha vigu ja eksida. Võib olla jääb selles kaitseseisundis küll mõni viga tegemata, aga kindlasti jääb siis ka mõni eriti magus ja inspireeriv saavutus püüdmata.
  2. Sea endale toetavad piirid! Vabadus tuleb piirangutest. Kui antakse piiramatu aeg ja eelarve midagi luua, siis see võib vaba loovuslennu asemel hoopis tõsise kinnijooksmise kaasa tuua. Loovuse ja mõttelennu jaoks on vajalikud mõningad piirangud, seega sea endale need kas aja osas või mõne muu tingimuse näol ja see võib mõtte taas vabastada.
  3. Mine välja oma harjumuspärasest keskkonnast ja vaata mis on su ukse taga, õues, kolleegide juures…
  4. Astu välja oma mugavustsoonist ja ära võta end liiga tõsiselt. Tõenäoliselt on kõigile elus öeldud (või oleme seda mõttes iseendale öelnud): “Vaata, et Sa end lolliks ei tee!” Aga tõele au andes on julgus end “lolliks teha” parim inspiratsiooniallikas. Hirm äraütlemise ees ja häbi ees on ühed suurimad loovuse pidurdajad.
  5. Mida rohkem annad ära, seda rohkem annavad inimesed Sulle tagasi. Ära istu oma projekti/idee otsas üksi, jaga mõtteid, kogu uusi, hoia energia liikumises.
  6. Tee koostööd, sest nii saavutad kordi väärtuslikemaid tulemusi kui üksi pusides.
  7. Inspiratsioon on kõikjal!Otsides pidevalt inspiratsiooni nii kõige tavalisematest keskkondadest, uudsetest situatsioonidest, tänavalt, koduseintelt, suhetest, piltidest… harjutame end seda märkama ja see muutub aina lihtsamaks ja lihtsamaks.
Head mõtte lahtijooksutamist!

 

*Inspireeritud Noah Scalini raamatust ”UNSTUCK”


Jaana Ojakäär-Kitsing

Olen loovuskoolitaja, qigongi- ja shindo treener ning erinevate loovust ning enesejõustamist toetavate raamatute autor. Armastan luua jõustavaid sündmusi ja koolitusi, kirjutada, loovjoonistada. Loodan, et suudan inimesi inspireerida, et kõik kõnniks oma südame teel ja elaks rõõmuga.
  •  
  •  
  •